Motosiklet Fren Hidroliği 0544 233 7655

Motosiklet Fren Hidroliği 0544 233 7655 Motosikletlerin doğru bir şekilde çalışmasının en önemli yollarından biri olan fren hidroliği, pek çok araçta olan temel sistemler arasındadır. Bu nedenle ihmal edilmeden zamanında bakım ve değişimlerinin yapılması gerekir. Aksi durumlarda ciddi problemlerin yaşanması olasıdır. Motosiklet kullanıcıları frenle ilgili yaşanabilecek sorunları her ne kadar korkutucu bulabilseler de aracın daha uzun süre kullanılması için kontrolünün düzenli olarak sağlanması gerekir. 

Motosiklet fren hidroliği, motosiklet fren sisteminde kullanılan bir sıvıdır. Genellikle “fren sıvısı” olarak adlandırılır. Motosiklet fren sistemi genellikle hidrolik bir sistemdir, bu nedenle fren sıvısı, fren sistemi içindeki hidrolik basıncı ile frenleri çalıştırmak için kullanılır.

Fren hidroliği, özellikle yüksek sıcaklıklara dayanabilen ve aynı zamanda suyla karışmama özelliğine sahip olması gereken özel bir sıvı türüdür. Bu genellikle poliglikol esaslı sıvılar ile gerçekleştirilir.

Fren hidroliği, zamanla kirlenebilir ve nem absorbe edebilir, bu nedenle düzenli olarak kontrol edilip, gerektiğinde değiştirilmesi önemlidir. Bu, fren sisteminin güvenli ve etkili bir şekilde çalışmasını sağlar. Fren hidroliği seviyelerini düzenli olarak kontrol etmek, sistemin sağlığını korumak açısından önemlidir. Ayrıca, fren hidroliği değiştirilirken, üretici tarafından belirtilen spesifikasyonlara uygun bir fren sıvısı kullanılmalıdır.

Fren hidroliği seviyesi düşükse veya sıvı kirlenmişse, fren sistemi bakımı yapılmalı ve sıvı değiştirilmelidir. Ancak, fren sistemi üzerinde herhangi bir bakım işlemi gerçekleştirirken, motosikletin üretici tarafından belirlenen bakım talimatlarına ve önerilere uygun hareket edilmesi önemlidir.

Motosiklet Fren Hidroliği Nedir?

Motosiklet sistemlerinin doğru ve eksiksiz çalışmasının en önemi etkenlerinden biri fren hidroliğidir. Fren hidroliği, fren pedalından aldığı gücü basınca dönüştürerek aracın durmasına yardımcı olur. Fren hidroliği bulunmayan araçların sorunsuz bir şekilde durdurulması mümkün değildir. Bu nedenle motosikletin ana bileşenleri arasında yer alır. Uzun süre sağlıklı ve sorunsuz sürüş keyfi yaşamanın en iyi yollarından biri Putoline fren hidroliği ile aracınızı desteklemektir.

Fren hidroliği DOT ibaresi nedir?

İsimleri ile ayırt edilebilecek dört farklı tip fren hidroliği vardır. Department of Transport kelimelerinin kısaltılmış hali olan DOT, ABD Ulaştırma Bakanlığı tarafından belirlenen ve fren hidroliği yağında olması gereken özelliklerin sayılarla belirlenmiş halidir. Her bir sayının birbirinden farklı kaynama noktası farklıdır.  Kaynama noktaları; kuru kaynama noktası ve ıslak kaynama noktası şeklinde kategorize edilir. Kuru kaynama noktası, fren hidroliğinin saf halinin kaynama noktası olarak bilinirken, ıslak kaynama noktası da fren hidroliğinin nem aldıktan sonraki kaynama noktası olarak adlandırılır. Aşağıda yer alan tabloda, DOT fren sıvılarının kaynama dereceleri bulunmaktadır. 

DOTKuru kaynama noktasıIslak kaynama noktası
DOT 2190 C140 C
DOT 3205 C140 C
DOT 4230 C155 C
DOT 5260 C180 C
DOT 5.1270 C180 C

Motosiklet Fren Hidrolik Yağı Ne Zaman Değişir?

Mevcut fren sisteminin daha etkili ve sağlıklı bir performans gösterebilmesi için motosiklet fren hidroliği yağı değişimi ya da bakım süresi 2 yıldır. Bu süreçte düzenli olarak fren hidroliği içerisinde bulunan nem miktarının kontrol edilmesinde fayda vardır. Bunun yanında her motosiklet birbirinin aynısı olmadığı için mevcut sisteme uygun bakım ihtiyaçları değişiklik gösterir. Bu nedenle kilometre kullanımına bağlı olarak fren hidroliğine nasıl ve ne zaman bakım yapılması gerektiği anlaşılabilir. Bu gibi durumlarda kullanıcıların bilgi alabileceği en doğru kaynak ilk etapta aracın kullanım kılavuzu olmalıdır. Bununla birlikte yağ değişimi için putoline fren hidroliği seçeneklerine kolayca ulaşabilirsiniz. 

Motosiklet Fren Hidroliği Kaç Yılda Bir Değişir?

Motosiklet fren hidroliği değişimi için önerilen ortalama süre 2 yıldır. Fakat bu durum aracın modeline ve kilometresine göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle bu konuda bir yetkili servisle görüşmekte fayda vardır. 

Fren Hidroliği Eksik Olursa Ne Olur?

Hidroliğin eksik olması, aracın fren yapmasını zorlaştırır. Bu da ciddi kazaların yaşanmasına neden olabilir.

Motosiklet Hidrolik Yağı Biterse Ne Olur?

Hidrolik yağın bitmesi durumunda motosiklette ciddi bir performans düşüklüğü yaşanmasının yanı sıra, aynı zamanda aracın fren yapması da zorlaşır. 

Fren Hortumu Ne Zaman Değişir?

Fren hortumu değişimi için genellikle önerilen süre 3 ila 5 yıl arasındadır. Fakat kullanılan hortumun yapı malzemesi değişebildiği için kullanım süresi de buna göre değişiklik gösterebilir. 

Motosiklet Ön Fren Neden Sertleşir?

Fren hidroliğinin hava alması ya da ya da yağın uzun süre değiştirilmemesi ön frende sertleşmelere neden olabilir.